Pęcherzykowa linia mety na Malcie

Sztuczny akwen pełni różne funkcje - przede wszystkim jest znanym torem regatowym, na którym rozgrywane są prestiżowe zawody wioślarskie i kajakarskie.

Jezioro Malta

Rzeczka Cybina

Poznańskie Jezioro Maltańskie słynie z dużych i widowiskowych inwestycji. Od lat w ich realizacji pomaga firma Akwatech. Po zamontowaniu napowietrzania drobnopęcherzykowego dla ryb (sierpień 2001 r.), biopaków na wlocie rzeki do jeziora (maj 2003 r.) i napowietrzania kąpieliska tzw. jacuzzi (wiosna 2005r.) - przyszedł czas na coś naprawdę widowiskowego…

napowietrzanie na torze regatowym

Napowietrzanie na torze regatowym

biopaki na dopływie do jeziora maltańskiego

Biopaki na dopływie rzeki do jeziora

napowietrzanie Jeziora Maltańskiego

Napowietrzanie kąpieliska

Jezioro Malta to obecnie jeden z lepszych torów regat kajakowych i wioślarskich w Europie. Organizowane są tu zawody krajowe i międzynarodowe, dlatego zarządzający jeziorem POSiR postanowił dorównać światowym standardom i zamontować na zbiorniku pęcherzykową linię mety.

Miała ona pomóc sędziom i publiczności w ocenie wyników zawodów oraz samym pływającym zawodnikom. Podobne rozwiązania zastosowano również w Japonii i Wielkiej Brytanii.

W Poznaniu system został w całości zaprojektowany i wykonany przez firmę AKWATECH, która nie po raz pierwszy podjęła się tak widowiskowego zadania. Firma słynie z niestandardowych rozwiązań oraz z indywidualnego podejścia do każdego obiektu. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu 2006 roku.

Linia składała się z 9 segmentów zbudowanych z dyfuzorów rurowych firmy Akwatech zasilanych powietrzem z dmuchaw bocznokanałowej. Zmontowanie urządzeń na brzegu było nie lada wyzwaniem i trwało 3 dni. Jednakże ze względu na małą przejrzystość wody, najtrudniejszym zadaniem było zamontowanie systemu na dnie Malty, co mogło być wykonane jedynie przez grupę wykwalifikowanych nurków.

montaż pęcherzykowej linii mety na Jeziorze Maltańskim

 Montaż systemu

Dnia 14.06.2006r. pierwsze pęcherzyki powietrza poszły w górę. Przygotowujący się do zawodów obcokrajowcy patrzyli ze zdumieniem i uznaniem na widowiskowe bąbelki.

Pęcherzykowa linia mety na Jeziorze Maltańskim

Pęcherzykowa linia mety

Poza bardzo ważną rolą pomocniczą w obserwacji zawodów - Bąbelkowa linia mety spełnia kilka istotnych funkcji. System złożony z 72 dyfuzorów doskonale napowietrza zbiornik. Dotlenienia i wspomaga naturalny proces samooczyszczania jeziora oraz bardzo dobrze wpływa na kondycję ryb, które gromadzą się wokół pęcherzyków powietrza głównie w okresie przyduchy.

Po raz pierwszy system został wykorzystany na Wioślarskim Pucharze Świata w czerwcu 2006, gdzie podziwiali go zawodnicy z 40 krajów. Od tego czasu bąbelkowa meta pomaga rybom, oczyszcza wodę i uatrakcyjnia każde organizowane zawody w Poznaniu.