Dmuchawy z atestem PZH

Czym jest SUW i co daje?

Stacje Uzdatniania Wody (w skrócie SUW) są nieodłącznym elementem współczesnej sieci wodociągowej, która każdego dnia dostarcza do naszych domów (i nie tylko) czystą wodę o odpowiednich parametrach. Właśnie te parametry są kluczowe, bo przecież codziennie z tej wody korzystamy, aby umyć zakupione w sklepie owoce i warzywa, albo na przykład twarz czy zęby :) No a poza tym, używamy jej do przygotowywania żywności, a dodatkowo w większości dużych miast "kranówka" jest deklarowana jako woda zdatna do picia.

Z tych powodów niezbędnym jest, aby woda ta była odpowiedniej jakości. Musi ona spełniać szereg norm obowiązujących w Polsce. Aby uzyskać odpowiednie parametry, woda ta musi przejść przez procesy uzdatniania, które odbywają się właśnie w Stacjach Uzdatniania Wody.

Skąd tak właściwie bierze się woda w kranie? I dlaczego trzeba z nią coś robić?

W większości przypadków, źródłem wody dla gmin czy miast są wody gruntowe i powierzchniowe. Ich skład stale się zmienia w zależności od wielu czynników, jak chociażby pór roku czy bardzo często zmieniających się warunków pogodowych – powoduje to, że zanieczyszczenia tych wód mogą się zmieniać dosłownie z dnia na dzień. Przez to uzdatnianie takiej wody to naprawdę skomplikowany i precyzyjny proces.

Innym źródłem są wody głębinowe. Tutaj największą zaletą jest fakt, że taka woda ma raczej stabilny skład, a jej parametry nie są podatne na wpływ zewnętrznych warunków – dzięki temu jej uzdatnianie jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku wód powierzchniowych i gruntowych.

Niezależnie od źródła wody, musi ona zostać odpowiednio przygotowana, przechodząc przez wiele procesów zapewniających jej odpowiednie i rygorystycznie kontrolowane parametry, dzięki czemu jest bezpieczna dla ludzi, którzy korzystają z niej codziennie w domach.

Absolutnym priorytetem jest tu czystość mikrobiologiczna – woda nie może bowiem zawierać w sobie żadnych bakterii – byłoby to idealnym przepisem nawet na epidemię. Wystarczy pomyśleć, ile osób w jednym momencie może odczuć negatywne skutki zatrucia zanieczyszczoną wodą…. Równie istotne jest oczyszczenie wody z wszelkich substancji mechanicznych oraz związków organicznych i nieorganicznych, a także wszelkich niepożądanych pierwiastków, jak np. zbyt wysokie stężenia żelaza czy manganu. Przy okazji ciekawym rozwiązaniem jest zmniejszenie twardości wody, aby zapewnić użytkownikom komfort jej używania.

Jak pilnować tych parametrów? Kto nad tym panuje?

Oczywistym jest, że aby uzyskać takie rezultaty i aby woda miała wymagane parametry, konieczne jest wprowadzenie szeregu norm i procedur, a także kontrolowanie ich przestrzegania. W Polsce zajmuje się tym Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (PZH), który jest państwowym instytutem badawczym zajmującym się zagadnieniami higieny, epidemiologii, bakteriologii, immunologii czy parazytologii.

W kwestii Stacji Uzdatniania Wody, kluczowym jest zachowanie wszelkich norm, bo w końcu to z nich woda rozpływa się rurami do naszych domów – więc nie mówiąc już o niewystarczającym oczyszczeniu wody, jakiekolwiek zanieczyszczenie wody na tym etapie od razu przedostałoby się do naszych kranów. Z tego powodu wymagane jest stosowanie urządzeń posiadających atest PZH, który potwierdza, że nie wpłyną one negatywnie na skład wody. Atest taki dotyczy wszystkich urządzeń czy elementów, które mają bezpośredni (lub jak zaraz zobaczycie, nawet nie) kontakt z wodą.

Wiadomo, że np. dyfuzory napowietrzające umieszczone bezpośrednio w wodzie albo np. węże i rury, którymi ta woda jest tłoczona, muszą posiadać taki atest. Ale czy wiedzieliście, że muszą go również posiadać nawet dmuchawy, które tłoczą powietrze do systemu napowietrzania lub np. służą do czyszczenia filtrów? Pomimo tego, że sama dmuchawa nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą, to tłoczy ona do niej powietrze, w którym mogłyby się znaleźć np. resztki oleju czy smaru.

Rozwiązanie problemu - AKWATECH!

I tu Akwatech przychodzi na ratunek, bo aby sprostać tym wymaganiom, przeszliśmy przez szereg procedur i zorganizowaliśmy atest PZH na wszystkie dostępne u nas dmuchawy bocznokanałowe! Dzięki temu, z powodzeniem i bez żadnych obaw mogą być one stosowane na Stacjach Uzdatniania Wody! A mając tak szeroki wachlarz różnych modeli o różnych parametrach, jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią dmuchawę dla każdej inwestycji.